Trendi /

Delovna oaza

Kako v službenem okolju ustvariti čim bolj prijazne razmere za delo? Ena od rešitev je ozelenitev prostorov. »Listnati sodelavci« namreč, kot razkrivajo raziskave, pomembno vplivajo na delovno učinkovitost, zadovoljstvo in ustvarjalnost.

Delovna oaza

Kako v službenem okolju ustvariti čim bolj prijazne razmere za delo? Ena od rešitev je ozelenitev prostorov. »Listnati sodelavci« namreč, kot razkrivajo raziskave, pomembno vplivajo na delovno učinkovitost, zadovoljstvo in ustvarjalnost.

Pomen zelenja za zaposlene prepoznavajo podjetja po vsem svetu. Google, Amazon in Facebook so le nekatera izmed zares velikih, ki so v svoje prostore že pred leti vključila obsežne zelene površine, vertikalne vrtove in celo mini parke. Tudi v Sloveniji je trend ozelenitve pisarn v vzponu. Še posebej velik porast se je zgodil v času epidemije koronavirusne bolezni, ko so se ozelenjevali takrat prazne pisarne in polni domovi, v zadnjih dveh letih pa se je ta težnja še okrepila.

»Vsak bi imel zeleno oazo, saj naročniki vidijo, da to prinaša uspeh,« pojasnjuje Vilma Grošelj, urejevalka zelenih prostorov iz Vrtnega centra Gašperlin. Raziskava, opravljena na Univerzi v Exetru, ji pritrjuje. Pokazala je namreč, da lahko rastline v pisarni produktivnost povečajo za kar 15 odstotkov. Še posebej pozitivno naj bi vplivale na odzivanje v stresnih situacijah, uporabo velikih količin informacij in strateško načrtovanje, torej na veščine, ki so zlasti pomembne za vodilne kadre.

Raziskovalci z univerz v Utahu in Kansasu so dognali, da stik z naravo izboljša sposobnost reševanja problemov za 50 odstotkov. Pripeljite torej naravo v pisarne.

V pisarniškem okolju, v katerem stres mimogrede zastrupi ozračje in paralizira posameznikovo razmišljanje, lahko že pogled na zeleno barvo umiri um. »Zeleno zmanjšuje stres in utrujenost ter pomirja. Rože oddajajo posebno energijo, z njimi se lahko tudi pogovarjaš. Več ko si z njimi, več časa, ko preživiš v zelenem prostoru, bolj si pomirjen,« dodaja Vilma Grošelj. In ker skrb za rastline pogosto postane skupna dejavnost, ki spodbuja komunikacijo in sodelovanje med zaposlenimi, vodi tudi do izboljšanja odnosov v službi in tako še dodatno prispeva k bolj pozitivnemu delovnemu okolju.

V poslovnem kontekstu lahko rastline simbolizirajo tudi delovne vrednote in cilje posameznika oziroma ekipe. Vodja, ki ima v svoji pisarni rastline, ki potrebujejo redno nego in pozornost, s tem izraža tudi zavezanost rasti in razvoju tako svojih zaposlenih kot podjetja. Podobno lahko ekipa, ki za službene rastline skrbi skupaj, to dojema kot simbol sodelovanja in skupne odgovornosti.

Naravni elementi so od nekdaj veljali za močan vir navdiha. Zelene površine in rastline v delovnem okolju vzpodbujajo razmišljanje zunaj okvirov, kar lahko pripelje do hitrejših in bolj inovativnih rešitev. Delno je to posledica zmanjšanega stresa in boljšega razpoloženja, h katerima prispevajo rastline, to pa ustvarja prijetnejši mentalni prostor za ustvarjalno razmišljanje. Hkrati pa rastline vsrkavajo zvok, kar je v časih hibridnega dela odlična novica za vse, ki so navajeni miru domače pisarne. Če bo podjetje v svoje prostore postavilo nekaj velikih sobnih rastlin, bodo te torej ublažile glasnost okolja in omogočile boljšo zbranost vseh zaposlenih.

In še nekaj je zelo pomembno: po eni strani se na listih zelenih rastlin nabira prah, še posebej v bližini računalnikov, po drugi pa v procesu fotosinteze spreminjajo ogljikov dioksid v kisik, kar pomeni, da s tem dobesedno čistijo zrak, hkrati pa tudi povečujejo vlažnost v prostoru. Več kot 90 odstotkov vode, ki jo rastlina vsrka skozi korenine, namreč odda nazaj v prostor.

Gallupova raziskava je pokazala, da so zadovoljni zaposleni za 21 odstotkov produktivnejši in za 37 odstotkov manj odsotni zaradi bolezni.

Katero izbrati?

»Če odločajo direktorji, vedno izberejo slonovo nogo. Ta rastlina pomeni moč. Naj bo direktor še tako prijazen, ko zagleda to 1,8 metra visoko rastlino, ga očara,« so izkušnje Vrtnega centra Gašperlin. Tudi oblika listov rastlin igra pomembno vlogo: »Če so ti okrogli, človeka malo bolj zmehčajo, naredijo nežnejšega, zato v prostorih tudi priporočamo rastline z bolj okroglimi listi, ne s koničastimi. Slednji marsikoga zmotijo, ker so preveč strogi.«

Pri izbiri rastlin, primernih za delovno okolje, pa je poleg estetike in osebnih preferenc pomembno upoštevati tudi praktične vidike, kot so razpoložljiva svetloba, prostor in seveda čas, ki ga imajo v podjetju na voljo za nego lončnic. Vsaka rastlina ima pač svoj videz, lastnosti in zahteve. Povsem nezahtevne sukulente so pravo utelešenje neodvisnosti in odpornosti, medtem ko bujne cvetoče rastline ustvarjajo občutek topline in gostoljubnosti. Na splošno pa velja, da je bolje izbirati manj zahtevne vrste, ki preživijo tudi čas dopustov, ko so prostori prazni, pa tudi obdobja, ko jih zalivajo s preveliko vnemo ali povsem pozabijo nanje.

Sodobne poslovne stavbe imajo večje odprte in svetle prostore, zato ne preseneča, da je hit zadnjih dveh let trendovska monstera, ki v takšnih razmerah hitro raste, ima ogromne liste, a je hkrati nezahtevna. »Bolj jo pustiš na miru, lepša je,« povzame Vilma Grošelj. Prava izbira za vsa podjetja, katerih prostori so večji del dneva zatemnjeni, pa so zamija, taščin jezik in aglaonema, ki celo vsrkavajo elektromagnetno sevanje ter jih zato močno priporočajo ob ekranih vseh oblik in velikosti.

V zadnjem letu postaja vse bolj priljubljen dobri stari fikus. Gre za hvaležno rastlino močne temno zelene barve. V trendu pa so tudi tako imenovane zelene stene, izdelane iz prepariranega rastlinja, ki kot okras nadomeščajo slike. S takšnimi ozelenitvami ni nobenega dela, osvežijo in poživijo pa še tako monoton prostor.

Rastline na delovnem mestu

  1. Zmanjšujejo stres Zelena barva ima namreč dokazano sproščujoč in pomirjujoč vpliv na ljudi.
  2. Povečujejo produktivnost Po raziskavah, ki jih je leta 2014 opravila Univerza v Exetru, se je produktivnost zaposlenih v okolju, ki so mu dodali rastline, povečala za 15 odstotkov.
  3. Čistijo zrak Rastline vsrkavajo ogljikov dioksid, ki ga izdihamo, in ga s fotosintezo predelajo nazaj v kisik. Nedavna raziskava, ki so jo opravili na Tehnološki univerzi v Sydneyju, je pokazala, da lahko rastline zmanjšajo raven ogljikovega dioksida, in sicer za približno 10 odstotkov v klimatiziranih pisarnah ter za približno 25 odstotkov v stavbah, ki niso klimatizirane. Poleg tega so Nasini znanstveniki že v osemdesetih letih preteklega stoletja ugotovili, da so rastline sposobne iz zraka odstranjevati celo kemikalije, kot so benzen, trikloretilen in formaldehid, ter lahko v štiriindvajsetih urah izločijo do 87 odstotkov teh zračnih toksinov. Listi absorbirajo hlapne organske spojine, ki jih nato razgradijo mikrobi v koreninskem sistemu. Rastline sproščajo fitokemikalije, ki zavirajo rast spor plesni in bakterij za 50 do 60 odstotkov.
  4. Uravnavajo vlažnost Rastline 97 odstotkov vode, ki jo absorbirajo, sprostijo v okolico, kar je še posebej blagodejno pozimi, ko centralna kurjava izsuši zrak v prostoru.
  5. Zmanjšujejo hrup Z vpijanjem zvoka rastline pomagajo zmanjšati škodljive učinke hrupa ozadja v pisarni.
  6. Spodbujajo kreativnost Po raziskavah teksaške univerze A&M lahko rastline na delovnem mestu povečajo ustvarjalnost za 15 odstotkov ali več.